Co jeść na przyjęciach będąc na redukcji?

Dieta redukcyjna wymaga silnej woli. Składa się z serii zakazów i nakazów, nakładając na człowieka konieczność wyrobienia w sobie pozytywnych nawyków oraz systematyczności. Nie brzmi łatwo i łatwe nie jest, szczególnie, że życie stawia przed nami kolejne wyzwania w postaci przyjęć urodzinowych, imieninowych, wesel, komunii, Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i wielu, wielu innych. Jak radzić sobie na przyjęciach w czasie diety? Czy jedynym wyjściem jest zrezygnowanie ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Oczywiście, że nie!

Zajmij strategiczną pozycję przy stole

Stare porzekadło „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” doskonale obrazuje strategię, jaką należy w czasie odchudzania przyjąć na imprezach. Postaraj się na przyjęciach nie pojawiać jako ostatnia osoba. Punktualne zjawienie się na miejscu powinno zapewnić Ci możliwość wyboru odpowiedniego miejsca przy stole. Warto usadowić się w okolicy warzyw, owoców, sałatek, natomiast z dala od ciast, tortów i słonych przekąsek typu chipsy. Wiadomo, „oczy by jadły”, dlatego trzeba zapewnić im widok na takie rzeczy, które nie kłócą się z dietą. Jeśli jest taka potrzeba, ukradkiem odsuń od siebie paterę ze słodkościami, a w jej miejsce postaw na przykład koreczki.

Talerz pełny czy pusty

Nie staraj się trzymać talerza pustego. Jeśli myślisz, że dzięki temu uwolnisz się od pokusy jedzenia, to jesteś w błędzie. Nigdy nie dojadaj do końca, pozostawiając trochę jedzenia na talerzu. Oszukasz w ten sposób swój mózg, który będzie szczęśliwy, że cały czas masz przed sobą coś na ząb.

Słodkie napoje na cenzurowanym

Nieodłącznym elementem imprez są słodkie, gazowane napoje. Oprócz nich królują także nektary i napoje, które udają naturalne soki. Niestety, to puste kalorie, które nie tylko kłócą się z ideą diety redukcyjnej, ale też wcale nie gaszą pragnienia. Im więcej ich przyjmujesz, tym bardziej chce Ci się pić. Dlatego lepiej je odstawić i skupić się na wodzie mineralnej, herbacie, kawie oraz naturalnych, niedosładzanych sokach.

Koreczki i sałatki, owoce i warzywa

Stawiaj na zdrowe przekąski, jeśli tylko znajdują się na stole. Najlepsze będą koreczki czy pozbawione majonezu sałatki. Sprawdzi się też sałatka caprese czy chipsy z jarmużu lub buraków. Ludzie są coraz bardziej świadomi w kwestii zdrowego odżywiania, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że oprócz tłustych mięs, sosów na zasmażce, słodkich ciast czy ciężkich sałatek, na stole znajdują się też warzywa i owoce. Korzystaj z nich do woli, tak aby nie pozwolić sobie na uczucie głodu.

Nie szalej z alkoholem

Alkohol, szczególnie ten mocny oraz piwo, to Twój największy wróg w czasie imprez. Nie tylko zawiera ogromne ilości kalorii, ale też zachęca do niekontrolowanego jedzenia. Oczywiście, spożywanie alkoholu bez jedzenia zazwyczaj przynosi opłakane skutki, ale zasada jest jedna – nie zamierzasz się objadać, nie pijesz napojów procentowych. Poza tym alkohol w dużych ilościach nigdy nie jest sprzymierzeńcem człowieka – ogłupia, ogranicza kontrolę nad własnym ciałem, zachęca do ryzykownych zachowań. Jeśli chcesz pić alkohol, postaw na wytrawne wino, rzecz jasna – w rozsądnej ilości.

Raz na czas możesz popuścić pasa

Jeśli imprezy i przyjęcia okolicznościowe nie są częstymi punktami w Twoim kalendarzu, ale trafiają się raz na kilka miesięcy, to warto sobie na nich po prostu odpuścić. Aby dieta była skuteczna, wymaga zmiany nawyków żywieniowych w taki sposób, aby jedzenie nie stało się katorgą. Jeśli na siłę będziesz sobie odmawiać tego, co lubisz, a dieta ma zrujnować Ci humor, przez co imprezę spędzisz z muchami w nosie, po prostu pozwól sobie zaszaleć. Nie przejadaj się, ale niczego też sobie nie odmawiaj. Nie przesadzaj z alkoholem, ale też nie spędzaj przyjęcia o wodzie. Boisz się, że gratisowe kalorie przyjęte podczas zabawy zaprzepaszczą wszystkie Twoje starania w kierunku upragnionej sylwetki? Nic bardziej mylnego. Co najwyżej zyskasz odskocznię, która da Ci siły do dalszego trwania na redukcji. Pamiętaj, każdy potrzebuje czasem odpocząć. Od diety również.

Liczenie kalorii na imprezie nie jest dobrym pomysłem. Tak samo odmawianie sobie na niej wszystkiego oraz siedzenie o chlebie i wodzie. Do spotkań towarzyskich podejdź z rozsądkiem i pod żadnym pozorem nie pozwalaj, aby dieta redukcyjna zepsuła Ci nastrój. Nie daj się zwariować, po prostu się baw!1 thought on “Co jeść na przyjęciach będąc na redukcji?”

  • Odkąd „odkryłam” redukcję i zrezygnowałam ze słodkich napojów gazowanych zorientowałam się, że ja tak naprawdę ich nie lubię i piłam tylko dla towarzystwa. Co było niezłym punktem startowym 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *