Maty do jogi – jak wybrać?

Maty do jogi – jak wybrać?

Dawno temu w Indiach nikt nie słyszał o gumowych matach do jogi. Ćwiczono na matach wykonanych z trawy i przykrytych płóciennych materiałem, na skórach zwierzęcych czy po prostu na dywanikach. Dziś producenci prześcigają się w dostarczaniu komfortowych akcesoriów do ćwiczenia jogi. Możemy wybierać spośród popularnych mat PCV albo zdecydować się na któreś z bardziej ekologicznych rozwiązań: matę z TPE lub naturalnego kauczuku. Wszystko zależy od naszych preferencji i tego, w jakich okolicznościach będziemy z takiej maty korzystać.

Jaką matę wybrać?

Najbardziej oczywistym wyborem wydaje się mata PCV, która przez lata cieszyła się największą popularnością ze względu na swoją niską cenę i dużą dostępność. To mata o średniej trwałości i antypoślizgowości, charakteryzuje się jednak łatwością w czyszczeniu – można ją nawet prać w pralce. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie mata TPE. Jest wykonana z tworzywa przyjaznego dla środowiska – nadaje się do recyklingu, ponadto cechuje ją wysoka trwałość i dobra antypoślizgowość. Ten rodzaj mat można prać wyłącznie ręcznie. Najdroższym, ale też najbardziej ekologicznym wyborem będzie mata z kauczuku. Jej charakterystyczne cechy to wysoka przyczepność, duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jest najcięższa ze wszystkich mat, ale można też wybrać mniej popularną wersję superlekką, która ma tylko 1,5 mm grubości. Mata z kauczuku to najczęstszy wybór zaawansowanych joginów.

Komfort ćwiczenia

Szukając odpowiedniej maty do jogi dla siebie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zastanówmy się, gdzie będziemy ćwiczyć i jak będziemy się z matą przemieszczać. Jeżeli mamy zamiar korzystać z jednej maty w domu i w studiu, być może warto zdecydować się na cienką, lecz bardzo lekką i łatwą do złożenia matę z kauczuku. Jeśli zależy nam na dużej wygodzie gwarantowanej grubością maty, a w dodatku będziemy z niej korzystać w domu, możemy zainwestować w grubą kauczukową matę. To spory wydatek, ale komfort użytkowania jest wysoki, a taka mata będzie nam służyć naprawdę długo. Możemy także wybrać kompromis – matę średniej grubości. Jej trwałość, ciężar i wygoda powinny być optymalne. Pomyślmy, jak intensywnie chcemy ćwiczyć. Jeżeli lubimy się porządnie spocić, postawmy na matę o wysokiej antypoślizgowości. Zastanówmy się też, czy będziemy mieli czas i cierpliwość czyścić matę – nie każdą można prać w pralce, a o dobrą matę trzeba dbać. Weźmy pod uwagę swoje potrzeby, a z całą pewnością dokonamy słusznego wyboru. I pamiętajmy – to narzędzie Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *