Joga dla początkujących – podpowiadamy jak zacząć!

Joga dla początkujących – podpowiadamy jak zacząć!

Joga to system filozofii indyjskiej polegający na połączeniu treningu ciała i dyscypliny duchowej. Aktywność ta cieszy się zainteresowaniem milionów użytkowników z całego świata. Jednak warto pamiętać, że poprawne technicznie wykonanie poszczególnych asan ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pożądanych efektów. Przekonaj się, jak zacząć przygodę z jogą!

Joga – jak zacząć?

Możesz zapisać się na zajęcia jogi, gdzie profesjonalni instruktorzy będą pokazywać Ci krok po krok tajniki wszystkich asan. Jednak, jeśli najpierw chcesz sprawdzić, czy jest to dobra aktywność dla Ciebie lub chcesz zaoszczędzić czas, nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczenia wykonywać w domowym zaciszu. W Internecie znajdziesz filmiki instruktażowe, dzięki którym dowiesz się, jak opanować prawidłową technikę, by czerpać maksimum korzyści z jogi i uniknąć ewentualnych kontuzji. Do ćwiczeń z pewnością przyda Ci się mata do jogi, którą możesz kupić między innymi w dużych sklepach sportowych. Każdy, kto chce czerpać z jogi jak najwięcej korzyści, musi pamiętać, że fundamentem jest regularność. Dlatego dobrze jest odpowiednio zaplanować sesje, by rozpocząć tworzenie nawyku ćwiczenia.

Joga dla początkujących – przykładowe ćwiczenia

W klasycznej jodze definiuje się 84 archetypy pozycji, z których 32 to pozycje siedzące, uznawane za bardzo ważne. Poniżej przedstawiamy kilka asan, od których możesz oraz opisujemy działanie każdej z pozycji

  • adho mukha sukhasana (skłon do przodu w siadzie skrzyżnym) – pozycja, której głównym zadaniem jest redukcja stresu. Idealnie nadaje się dla osób, które chcą rozciągnąć kręgosłup, biodra, ramiona, kolana i kostki. Nie powinny jej wykonywać osoby, które borykają się z uszkodzeniami kolan.
  • marjaryasana (pozycja kota) – propozycja dla osób, które chcą poprawić elastyczność pleców i ruchomość barków. Asana nie zalecana osobom cierpiącym na dolegliwości związane z kolanami.
  • bitilasana (pozycja krowy) – pozycja, które zwiększa elastyczność pleców i barków, a ponadto poprawia krążenie krwi. Może być z powodzeniem wykorzystywana jako uzupełnienie leczenia rwy kulszowej. Przeciwskazania to problemy z szyją i kolanami.
  • Virabhadrasana III (pozycja wojownika III) – pozycja, która zaczerpnęła swoją nazwę od imienia niezłomnego wojownika. Idealna propozycja dla osób chcących wzmocnić mięśnie nóg i brzucha oraz kostki. Regularność w wykonaniu tej pozycja pozwala też poprawić zdolność koncentracji oraz wypracować odpowiednią postawę ciała. Ćwiczenie niezalecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. 
  • adho mukha svanasana (pozycja psa z głową w dół) – pozycja dla osób, dla których ważne jest nie tylko usprawnienie ciała, lecz również ogólne wyciszenie. Asana uznawana za regenerującą i odżywiającą mózg.

Czy joga odchudza?

Joga jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o smukłą sylwetkę. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów można ją uzupełnić ćwiczeniami aerobowymi. Regularnie praktykowanie jogi przyspiesza metabolizm, co przy uwzględnieniu odpowiednio zaplanowanej diety może znacząco ułatwić zrzucenie zbędnych kilogramów.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *