Tofu z ciecierzycy

Tofu z ciecierzycy

Tofu to dla wielu roślinożerców jeden z podstawowych artykułów w kuchni. Dlaczego? Tofu świetnie zastępuje mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Chińska legenda mówi, że wynaleziono je już w 164 roku p.n.e. Wytwarza się je podczas procesu koagulacji mleka sojowego. Jest bogate w białko, które jest bardzo istotne w niskobiałkowej diecie opartej o warzywa i owoce.

Tofu, mimo swojej niewątpliwej popularności na całym świecie, posiada również wielu przeciwników. Według specjalistów soja to obecnie jedna z najczęściej i najpoważniej modyfikowanych genetycznie roślin. Badania pokazują, że częste spożywania soi prowadzić może do występowania nie tylko alergii pokarmowych, a także problemów hormonalnych, raka piersi lub prostaty. Jaka jest więc alternatywa dla wegan? Wydaje się, że z pomocą przyjść może „tofu” z ciecierzycy. W prosty sposób wykonasz je w domu. Jak?

Składniki:

 • 350g mąki z ciecierzycy
 • 3 ½ litrów wody
 • ½ łyżki. oleju kokosowego lub ghee
 • 2 ½ łyżeczki soli morskiej drobnoziarnistej
 • 1 łyżka kurkumy(opcjonalnie)
 • 1 łyżeczka startego czosnku (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

 1. W bardzo dużym garnku (o pojemności około 4 ½ litrów), połącz mąkę z ciecierzycy i wodę. Miksturę przykryj czystą, bawełnianą ściereczką odłóż w zacienione miejsce. Masę zostaw na całą noc lub 12 godzin.
 2. Rano, nie ruszając garnka, ostrożnie zdejmij wodę z górnej części mieszanki.
 3. W drugim garnku roztop olej na średnim ogniu. Ostrożnie wlej resztę płynu z mąki. Dodaj sól i kurkumę, i dobrze wymieszaj. Gotuj na średnim ogniu przez 20-30 minut, często mieszając aż masa zacznie gęstnieć.
 4. Dodaj mączny osad z ciecierzycy. Niemal natychmiast zauważysz, że mieszanina zgęstniała.
 5. Wyłóż naczynie o wymiarach około 18x25cm czystym, bawełnianym ręcznikiem. Jest to ważne, ponieważ tkanina pomoże wchłonąć nadmiar płynu. Wlej zagęszczoną mieszaninę ciecierzycy do naczynia i wygładź wierzch. Masę pozostaw w temperaturze pokojowej aż do wieczora, kiedy będzie gotowa do spożycia (około 8 godzin).
 6. Aby wyjąć tofu z naczynia, przewróć blok na deskę lub tackę. Przechowuj w lodówce do pięciu dni.

Smacznego!2 thoughts on “Tofu z ciecierzycy”

 • Hmmmm. Z soczewicy czy ciecierzycy? I co to jest turmenic? Bo w składnikach używasz angielskiej nazwy w przepisie polskiej? Swoja drogą przepis ciekawy

  • Cześć Kasiu!
   Turmenic to kurkuma długa 🙂 dziękuję również za zwrócenie uwagi na błąd w nazwie – już poprawione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *