Zdrowe nawyki żywieniowe, które zmienią Twoje życie

Zdrowe nawyki żywieniowe, które zmienią Twoje życie

Czy z wprowadzeniem zmian w swoim życiu trzeba koniecznie czekać do początku nowego roku? Choć oczywiście warto mieć możliwe do zrealizowania postanowienia noworoczne, to rewolucje w dotychczasowych przyzwyczajeniach można zacząć zdecydowanie wcześniej, zwłaszcza jeżeli tym razem planujesz zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe – im szybciej zaczniesz, tym szybciej dostrzeżesz efekty swoich działań, a to dodatkowo zmotywuje Cię do dalszej pracy nad poprawą swojego samopoczucia i zdrowia.

Jakie zdrowe nawyki żywieniowe warto wprowadzić do swojego życia? Czy zmiana diety faktycznie obfituje w liczne pozytywne skutki dla naszego zdrowia? Jeśli już od jakiegoś czasu myślisz o wprowadzeniu zmian w swoim życiu, to Twojej uwadze polecamy nasz dzisiejszy artykuł!

Zdrowe nawyki żywieniowe, które zmienią Twoje życie – zestaw zalecanych praktyk

Zmiana diety kojarzy Ci się z licznymi wyrzeczeniami, pożegnaniem raz na zawsze ulubionych smaków, przekąsek oraz przyjemności czerpanej z przygotowywania oraz jedzenia posiłków, które przecież na diecie są zupełnie nijakie? Pora wybić sobie z głowy tak mylne przekonanie, bo choć owszem zdarzają się restrykcyjne diety, których zasady niejedną osobę mogłyby przyprawić nie tylko o ból głowy, ale także całkowicie niepożądany efekt jojo, to zdrowe nawyki żywieniowe wcale nie są takie straszne jakby mogło się to wydawać i zaraz Ci to udowodnimy.

Zacznij jeść regularnie

    Zazwyczaj jesz coś na szybko „w biegu” i nie zwracasz szczególnej uwagi na walory odżywcze danego posiłku czy przekąski? To niestety bardzo popularna praktyka zwłaszcza wśród osób, które na co dzień nie mogą narzekać na brak atrakcji. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to lepiej zerwij z tym nawykiem, ponieważ taki sposób odżywania się jest najprostszym sposobem na problemy zdrowotne. Jedzenie w ciągłym pośpiechu zamień więc na regularne spożywanie 3-4 posiłków dziennie w jednakowych odstępach czasowych – zobaczysz, że już po kilku pierwszych dniach Twoje samopoczucie będzie o niebo lepsze, ustabilizuje się Twój metabolizm, a dokuczliwe uczucie senności w ciągu dnia stanie się tylko wspomnieniem. 

    Pij odpowiednio dużo wody

    Kwestia mogłoby się wydawać oczywista, ale zaniedbywana przez tak wiele osób, że wprost czujemy się w obowiązku, żeby zwrócić na nią uwagę. Ustalmy więc to raz na zawsze: dorosła osoba powinna pić ok. 2 litry wodzy dziennie – koniec i kropka. Dbając o optymalne nawodnienie organizmu uzupełniasz braki wynikające z jego funkcjonowania, regulujesz ciepłotę ciała, wspomagasz procesy trawienia, zwiększasz swoje uczucie sytości, poprawiasz funkcje mózgu (w tym również pamięć oraz zdolności poznawcze), a także dbasz od wewnątrz o zdrową kondycję swojej skóry.

    Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę

    Idealny posiłek to ten bogaty w witaminy, minerały oraz inne, równie cenne składniki odżywcze, a odpowiednio zbilansowana dieta (np. według zasady 80% zdrowych produktów i 20% ulubionych przekąsek o nieco gorszym składzie) jest jednym z najważniejszych składników sukcesu w walce o lepsze samopoczucie, więcej siły do działania i zgrabniejszą sylwetkę.

    Co więc powinno być absolutnie obowiązkowym elementem jadłospisu? Na liście must-have muszą znaleźć się takie produkty spożywcze, jak owoce, warzywa, nabiał, zdrowe tłuszcze, a także inne produkty dostarczające organizmowi najbardziej wartościowe składniki odżywcze.

    Unikaj przetworzonej żywności

    Chcesz czuć się dobrze i wyglądać świetnie?W takim razie mamy dla Ciebie jedną radę: unikajprzetworzonej żywności i sięgaj po nią tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia (np. masz niedostateczną ilość czasu na samodzielne przygotowanie posiłku czy po prostu odczuwasz zmęczenie po całym dniu obowiązków).

    Jak jednak mieć pewność, że produkt spożywczy, który trafił do Twojego koszyka nie jest przetworzony? Wystarczy, że przyjrzysz się jego etykiecie i dokładnie zapoznasz się ze wszystkimi przedstawionymi na niej informacjami. Analizując skład danego produktu, pamiętaj o tym, że składniki podane są w kolejności od największej, do najmniejszej zawartości, a wartości odżywcze, ilość biała, tłuszczy, węglowodanów, soli, witamin, minerałów i innych składników odżywczych znajdziesz w tabeli bądź też w formie jednolitego tekstu.

    Zmiana diety – czy warto się ”męczyć”?

    Jak sam widzisz na podstawie przedstawionych powyżej propozycji, wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych wcale nie jest takie trudne i nie ma tutaj mowy o większych wyrzeczeniach. Pozostaje jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto zmieniać dotychczasowe przyzwyczajenia?

    Nawet jeśli jesteś teraz młody, zdrowy i w pełni sił, to niestety nie ma gwarancji, że zawsze tak będzie – zwłaszcza jeżeli nie zadbasz o właściwie nawyki. Potraktuj więc zmianę diety jako inwestycję we własne dobre samopoczucie, którym dzięki prosty trikom będziesz mógł nieprzerwanie się cieszyć.

    Oczywiście nie jest to jedyna zaleta związana ze zmianą diety – zdrowe nawyki żywieniowe to także sposób na:

    • poprawę odporności i ochronę przed licznymi chorobami 
    • wzmocnienie kości i stawów 
    • zdrową florę jelitową
    • usprawnienie umysł 
    • walkę ze stresem
    • zwiększenie efektów regularnie przeprowadzanych treningów  


    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *