Jak połączyć dietę z treningiem żeby schudnąć?

Jak połączyć dietę z treningiem żeby schudnąć?

Podczas każdego treningu wylewasz z siebie dosłownie siódme poty, ale mimo to upragnionych efektów, jak nie było tak nadal nie ma? Coraz częściej zastanawiasz się, jak schudnąć i czy to w ogóle jest możliwe?

Prawdopodobnie jesteś kolejną ofiarą nieodpowiedniej diety, która jest w stanie doskonale zniweczyć wszelkie starania o lepsze samopoczucie oraz bardziej smukłą sylwetkę… Jednak nie ma się co załamywać! W dzisiejszym artykule zdradzimy Ci najważniejsze składniki efektywnej walki z nadprogramowymi kilogramami.

Jaka dieta jest najlepsza?

Niezależnie od tego czy Twoją motywacją do ćwiczeń jest wyrzeźbienie imponujących mięśni, czy też poprawa kondycji i wysmuklenie ciała musisz pamiętać o jednej, kluczowej zasadzie: dobrze dobrana dieta to 70% sukcesu! Jak więc powinno wyglądać prawidłowe żywienie połączone z aktywnością fizyczną?

Przede wszystkim powinno być one dobrze zbilansowane – pełne bogatych w niezbędne witaminy oraz minerały warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów, zdrowych i sycących dodatków, białka oraz innych składników odżywczych dostarczających niezbędną ilość kalorii. Jeśli po tym zdaniu zaczynasz mieć wątpliwości co do powodzenia całej akcji „Nowa/y ja”, to musimy Cię uspokoić – Twój tryb życia nie musi od razu  tak radyklanie się zmienić.

Zdecydowanie lepiej w tym przypadku zdecydować się na metodę małych kroczków i całe przedsięwzięcie rozpocząć od rozpoznania swoich złych nawyków żywieniowych. Jeśli nierzadko zdarza Ci się wpaść w pułapkę słodkości lub też masz np. słabość do słodzonych napojów, to właśnie od ich eliminacji powinieneś zacząć. Już tak mała zmiana sprawi, że codzienne ćwiczenia będą zdecydowanie bardziej efektywne, a Ty poczujesz się znacznie lepiej.

Jak szybko schudnąć z brzucha? – ćwiczenia a dieta

Ach, gdyby tak już po jednym treningu było widać efekty i ciało prezentowałoby się idealnie niczym poddane obróbce grafików modelki na okładkach popularnych pism. Czy życie nie byłoby znacznie prostsze? Z pewnością, jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej…

Nie da się ukryć, że wiele osób rozpoczynających swoja przygodę z aktywnością fizyczną marzy o spektakularnych efektach w bardzo krótkim czasie, jednak prawda jest taka, że na pytania „Jak szybko schudnąć z ud?” oraz „Jak szybko schudnąć z brzucha?” odpowiedź, tak naprawdę zależy od tego, jak bardzo przyłożymy się do przemiany.

Kwestą, którą należy sobie wziąć do serca (i tym samym usprawnić cały proces przemiany) jest przestrzeganie deficytu kalorycznego – jest to bowiem jedyny sposób na faktyczną utratę zbędnych kilogramów. Wbrew pozorom najczęstszą przyczyną braku upragnionych efektów nie jest źle dobrany plan treningowy bądź nieodpowiednio dopasowana dieta, a to że się ich nie trzymamy. Deficyt kaloryczny w połączeniu z regularnie wykonywanymi ćwiczeniami jest najlepszym (i tym samym najzdrowszym) sposobem chociażby na pozbycie się oponki z brzucha, wałeczków na plecach czy też wyrzeźbienie pośladków.

Najważniejsze składniki sukcesu w walce o lepszą figurę

Po pierwsze – duża dawka motywacji do zmiany oraz chęć sprawdzenia swojej siły oraz wytrzymałości. Jedna z popularnych, polskich trenerek personalnych nieustannie powtarza swoim podopiecznym hasło: „Twoje ciało potrafi dużo więcej niż podpowiada Ci Twój umysł” i zdecydowanie coś w tym jest. Jeśli na samym początku swojej drogi pojawią się chwilę zwątpienia, to nie warto się poddawać – tylko dzięki własnemu samozaparciu będziesz w stanie osiągnąć upragniony sukces. Chwile zwątpienia zdarzają się każdemu, jednak nie warto dawać im za wygraną.

Jeśli zależy Ci na utracie kilogramów i codziennie zastanawiasz się, jak schudnąć,  to musisz zadbać o odpowiednią podaż białka w codziennej diecie. Dzięki większej ilości białka będziesz w stanie nie tylko skutecznie ujędrnić swoje ciało, ale również (dobra wiadomość dla wszystkich głodomorów): Twoje posiłki będą znacznie bardziej sycące. Białko to także znany sprzymierzeniec walki z efektem jojo, który niestety często pojawia się po zakończeniu odchudzania.

W jakich produktach znajdziesz dużą ilość białka?

  • drób – kurczak, indyk;
  • cielęcina;
  • wołowina;
  • ryby – łosoś, tilapia, halibut, panga;
  • jajka;
  • twaróg;
  • kasza jaglana i gryczana;
  • ciecierzyca;
  • fasola, groszek, bób;

Myślisz, że to już koniec ze słodyczami i ukochaną pizzą? Niekoniecznie. Jeśli zależy Ci na efektywnym połączeniu treningu oraz zdrowej diety wcale nie musisz kompletnie rezygnować ze słodkich grzeszków. Kluczowe jest jednak zachowanie odpowiedniej proporcji produktów niezdrowych do produktów zdrowych – wystarczy, że nie będziesz się przejadał ani też nie rzucaj się na gluten, a Twoja forma z pewnością nie ucierpi.

Dieta pudełkowa oraz dieta ektogeniczna – czy warto inwestować w tego typu rozwiązania?   

I tak i nie.

Zacznijmy może od diet pudełkowych, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Wpływ na ich sławę ma bez wątpienia fakt, że wśród licznie dostępnych na rynku ofert każdy znajdzie coś dla siebie. Obecnie firmy cateringowe prześcigają się w kolejnych, nowych propozycjach – dieta bezglutenowa, dieta dla super aktywnych, dieta dla wegan oraz wegetarian, dieta dla osób na redukcji oraz tych o większym zapotrzebowaniu kalorycznym. Dosłownie do wyboru, do koloru.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, że nie tylko oszczędzają one czas, który normalnie przeznaczylibyśmy na przygotowanie zdrowego posiłku, ale również są odpowiednio zbilansowane i różnorodnie skomponowane, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dostarczymy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników w odpowiednich dawkach. Diety pudełkowe to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub też nie mają zdolności kulinarnych – dzięki nim nareszcie skończysz z wymówkami w stylu „Nie miałem czasu ugotować czegoś zdrowego”, bo dostarczane są one codzienne pod drzwi Twojego domu.

Przejdźmy teraz do diety ketogenicznej, która również może pochwalić się dużym gronem sympatyków na całym świecie, jednak wymaga ona naprawdę dużo samozaparcia. Jest ona kolejnym dowodem na to, że tak naprawdę bardzo łatwo jest zburzyć utarte w społeczeństwie przekonania dotyczące rzekomo właściwych nawyków żywieniowych. Jeśli słyszeliście kiedyś, że tłuszcze są niezdrowe, to najwyższa pora o tym zapomnieć, ponieważ głównym składnikiem diety keto są właśnie… one!

Spalanie tłuszczu, jedząc tłuszcz?! Choć brzmi to nieco rewolucyjnie, to wbrew pozorom faktycznie przynosi rezultaty, jednakże wejście w tzw. stan ketozy wcale nie jest tak łatwe. Jest to dieta nie tylko czasochłonna, ale również kosztowna, co jednak nie sprawia, że ma ona małe grono wielbicieli. Cały sekret tego sposobu żywienia tkwi w wysokim spożyciu tłuszczu przy jednoczesnym ograniczeniu dostarczania do organizmu węglowodanów, dzięki czemu cały dotychczas znany sposób pozyskiwania energii z pożywienia zostaje kompletnie zburzony.

Do niewątpliwych zalet stosowania tej diety zalicza się:

  • obniżenie masy ciała;
  • obniżenie stężenia glukozy we krwi;
  • wzrost liczby naturalnie występujących w organizmie antyoksydantów, które chronią organizm przez wolnymi rodnikami;

Nie da się jednak ukryć, że dieta keto ma również swoją ciemną stronę, a mianowicie przyczynia się m.in. do zaburzenia łaknienia, pogorszenia samopoczucia, ograniczenia możliwości wysiłkowych organizmu, a także utraty białek strukturalnych w organizmie człowieka.

Tego typu diety nie powinny stosować osoby borykające się z problemami z wątrobą, nerkami oraz trzustką, ponieważ będą one narażone na zbyt duże obciążenie związane z metabolizmem ciał ketonowych. O wiele lepszym wyjściem w takim przypadku jest wykupienie diety pudełkowej.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *