Poranny trening – dlaczego warto ćwiczyć rano?
Jak dotąd poranny trening omijałeś raczej szerokim łukiem, ponieważ sama myśl o jeszcze wcześniejszym wstawaniu oraz znalezieniu niezbędnej motywacji do działania wydawała Ci się niemal niemożliwa do zrealizowania? Zazwyczaj ćwiczysz popołudniu bądź wieczorem kiedy w końcu masz więcej czasu dla siebie? Po lekturze dzisiejszego artykułu prawdopodobnie zmienisz dotychczasowe nawyki, ponieważ udowodnimy Ci dlaczego trening z rana to jak najbardziej dobry pomysł!
Choć aktywność fizyczna o każdej porze dnia bez wątpienia ma pozytywny wpływ nie tylko na stan naszego zdrowia, ale też ogólne samopoczucie, to wbrew pozorom godzina, o której wykonujemy trening ma kolosalne wręcz znaczenie dla efektywności ćwiczeń. I to właśnie tutaj pojawia się znamiennie pytanie „Czy zrobić trening rano czy wieczorem?”, na które odpowiedź może wielu osobom wydać się dość zaskakująca…
7 zalet przemawiających za tym, że poranny trening to zdecydowanie dobry pomysł
1. Spalanie większej ilości kalorii
Jedną z najważniejszych zalet płynących z porannego treningu, którą z pewnością docenią osoby chcące pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, jest fakt, że podczas ćwiczeń o przysłowiowym „bladym świecie” jesteśmy w stanie spalić więcej kalorii niżeli wieczorem. Wszystko to nie tylko ze względu na fakt, że udając się na trening rano mamy znacznie więcej energii i jesteśmy wypoczęci, ale również dlatego, że budując mięśnie zużywamy 60-100 kcal, tak więc dzięki rozbudowanej tkance mięśniowej nieustannie spalamy kalorie.
2. Przyspieszona przemiana materii
Czy trening rano może mieć wpływ na znaczną poprawę metabolizmu? Jak najbardziej! Liczne badania naukowe dowodzą bowiem, że już zaledwie trenując z ciężarkami przez cały rok, około 2 razy w tygodniu jesteśmy w stanie skutecznie poprawić tempo przemiany materii aż o 7% (!). Jeżeli więc wizja wstawania wcześniej wydawała Ci się dotąd istnym koszmarem, to z pewnością zmienisz zdanie, gdy powiemy Ci, że dawka porannego ruchu sprawi, że wzmocnione mięśnie będą spalać nawet o 140 kcal więcej (przy dziennym spożyciu ok. 2000 kcal), podczas gdy Ty będziesz się relaksować na kanapie, zatapiać się w pasjonującej lekturze czy też oglądać film.
3. Zastrzyk energii na cały dzień
Po zakończeniu każdego treningu jesteś z siebie dumna, a uśmiech niemal nie schodzi Ci z twarzy? Nic dziwnego, ponieważ regularna aktywność fizyczna wyzwala w nas endorfiny, a więc hormony szczęścia, czyli naturalne substancje przeciwbólowe, które są odpowiedzialne za polepszenie samopoczucia. Decydując się na bieganie rano, zajęcia fitness, yogę, trening na siłowni lub każdą inną formę aktywności możesz mieć więc pewność, że doby humor nie będzie opuszczał Cię przez cały dzień, a stresujące sytuacje nie będą robiły na Tobie najmniejszego wrażenia.
4. Regulacja zegara biologicznego
Kolejną zaletą płynącą z treningu rano jest to, że regularnie wykonywane ćwiczenia mają wpływ na poprawę działania naturalnego zegara biologicznego – dzięki porannej aktywności fizycznej nie tylko będziesz budzić się z łatwością, ale również zapewnisz sobie znacznie większą ilość energii niż dotychczas. Twój organizm niejako samoistnie będzie mobilizował się do działania i zadba o dostateczną ilość sił oraz motywacji.
5. Zwiększona motywacja do działania i systematyczność
A skoro wspomnieliśmy już o motywacji… świat nauki zajął się również tą kwestią jeżeli mowa o porannych treningach. Wykazano, że osoby które pomimo początkowych trudności pokochały poranną gimnastykę są zdecydowanie bardziej zmotywowane do działania i przykładają wagę do systematyczności, która jest kluczem do sukcesu w przypadku dążenia do wysmuklenia sylwetki oraz poprawienia stanu zdrowia, jak i ogólnego samopoczucia. Zrezygnuj więc z kawy, napojów energetycznych oraz nikotyny i w zamian zdecyduj się raczej na trening rano.
6. Znacznie lepsza koncentracja
Choć być może wielu wyda się to dość zaskakujące, to jednak fakty są takie, że trening z rana jest w stanie poprawić koncentrację i zadbać o utrzymanie trzeźwego umysłu nawet przez cały dzień. Wszystko to dzięki poprawie ukrwienia organizmu, większemu dotlenieniu, oraz naturalnie, rozbudzeniu organizmu za pomocą ćwiczeń, które gwarantują lepsze samopoczucie oraz zwieszają koncentrację. Poranny trening powinien znaleźć się nie tylko w ramowym programie dorosłych, ale również uczniów oraz studentów, którzy intensywnie pracują umysłowo.
7. Mniejsza konkurencja na siłowni
Zaletą, o której warto wspomnieć jest także fakt, że podczas porannego treningu nie musisz martwić się o liczną konkurencję, zwłaszcza jeżeli chodzi o siłownię. Jeśli więc masz dość przedzierania się przez tłumy oraz kolejki ustawiające się do profesjonalnego sprzętu, cenisz sobie większą swobodę oraz większą intymność, to wieczorny trening na siłowni zdecydowanie powinieneś zamienić na poranne ćwiczenia.
Co jeść przed treningiem rano: trening na czczo czy po śniadaniu?
Wiesz już dlaczego warto ćwiczyć rano, przejdźmy więc teraz do jeszcze jednej, bardzo frapującej kwestii, a mianowicie tego czy poranny trening na czczo to aby na pewno dobry pomysł i czy wyznawcy tego stylu życia faktycznie mają rację. Odpowiedź na to pytanie powinna być uzależniona przede wszystkim od tego na jaki rodzaj treningu rano się decydujemy – nie da się bowiem ukryć, że niektóre ćwiczenia są zdecydowanie bardziej obciążające dla ludzkiego organizmu niżeli inne.
Zacznijmy od treningu siłowego oraz aerobowego opartego na wysokim tętnie lub też interwałach, w przypadku tego rodzaju ćwiczeń spożycie śniadania składającego się z dużej ilości węglowodanów złożonych dostarczających organizmowi niezbędnej siły do działania jest… jak najbardziej wskazane. Co jeść przed takim treningiem rano? Przykładowym, śniadaniowym menu może być tutaj np. owsianka bądź amerykańskie pancakes z izolatem o ulubionym smaku, które pozwolą nam na działanie na najwyższych obrotach i jednocześnie skutecznie ochronią organizm przed katabolizmem.
Jeżeli natomiast chodzi o poranny trening na czczo, praktykę tą można bez obaw stosować przy ćwiczeniach aerobowych o dość niskiej intensywności nieprzekraczającej poziomu 50% tętna maksymalnego. Mowa tutaj więc o jeździe na rowerze, bieganiu rano czy też innych jednostajnych ćwiczeniach, które trwają 30-45 minut. Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad możesz mieć pewność, że ciężka praca wkładana w poranne treningi przyniesie Ci oczekiwane rezultaty, a każdy, kolejny trening będzie sprawiał Ci maksimum satysfakcji oraz będzie motywował Cię do dalszego działania.