blog o zdrowej żywności i sporcie

Zdrowy tryb życia – jak się motywować

Zdrowy tryb życia – jak się motywować
Ten przepis/artykuł przeczytasz w 2 minuty
Zdrowy tryb życia – jak się motywować
Ocena artykułu

Zarówno wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta wymaga pewnej samodyscypliny. Nie może jednak być o niej mowy, gdy męczysz się ze spadkiem motywacji. Zrobiłeś sobie za długą przerwę i trudno ci wrócić do regularnych treningów? A może w ogóle nie wiesz, jak zacząć z aktywnym trybem życia – jak się do tego zmotywować? Podpowiadamy!

Motywacja – czy to przereklamowane hasło?

Słowo motywacja jest dziś zdecydowanie nadużywane. Nieustannie słyszymy je w mediach, trąbią o nim wszystkie trenerki fitness, ale także coachowie i psycholodzy. Wszystko to sprawia, że nieustannie poszukujemy nowych źródeł motywacji, które pozwolą nam ruszyć z miejsca z ochotą i samozaparciem. Nie zawsze jednak bywa łatwo. Niektórzy twierdzą, że motywacja to tylko przereklamowane hasło, a do zdrowego czy kreatywnego życia trzeba się po prostu przyzwyczaić, zawziąć się i nie odpuszczać. Jednak każdy, kto nie do końca lubi sport czy zdrowe jedzenie, wie doskonale, że bez odpowiedniej motywacji trudno trzymać się założonych postanowień. Pytamy więc:

Jak się motywować do zdrowego życia?

Odpowiedzi na to pytanie jest tak wiele, jak wiele jest osób, które marzą o tym, by żyć zdrowo i aktywnie. Na początku warto więc zaznaczyć, że każdy powinien znaleźć swój indywidualny sposób na motywowanie się. Zanim jednak na niego trafisz może minąć sporo czasu, dlatego koniecznie wypróbuj poniższe metody:

  • wyznacz sobie bardzo jasno określony, konkretny cel, na przykład 5 kg w dół w dwa miesiące. Taka motywacja sprawdzi się szczególnie u osób, które są typem zadaniowca i dążą do celu bardzo skrupulatnie.
  • dołącz się do grupy wsparcia. Jest ich mnóstwo na Facebooku i na forach internetowych. Znajdź dla siebie takie środowisko, które wzajemnie motywuje się do treningów czy zdrowego odżywiania w skuteczny sposób. Możesz też podjąć wyzwanie sportowe wspólnie z mężem, przyjaciółką czy siostrą.
  • wykup karnet na siłownię i zrób duże zakupy w sklepie ze zdrową żywnością. Nie trudno zaniedbać zdrowe gotowanie, gdy w lodówce nie ma nic, z czego można by wyczarować zdrową potrawę. Podobnie zresztą trudno zmotywować się do wykonania treningu w domowym zaciszu. Jednak wydane na zdrowy tryb życia pieniądze mogą być bardzo silnym motywatorem.
  • regularnie mierz swoje efekty przy pomocy centymetra lub wagi. Widoczne rezultaty są często najlepszą motywacją do dalszej pracy.
  • powieś na lodówce lub w innym widocznym miejscu swoje zdjęcie – przyszłe lub przeszłe z figurą, jaką chciałbyś mieć lub do jakiej nie chciałbyś dopuścić (w zależności od tego, czy bardziej motywuje cię upiorna czy optymistyczna wizja).

Sprawdź również inne przepisy!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.