Zdrowy tryb życia – jak się motywować

Zdrowy tryb życia – jak się motywować

Zarówno wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna, jak i zdrowa dieta wymaga pewnej samodyscypliny. Nie może jednak być o niej mowy, gdy męczysz się ze spadkiem motywacji. Zrobiłeś sobie za długą przerwę i trudno ci wrócić do regularnych treningów? A może w ogóle nie wiesz, jak zacząć z aktywnym trybem życia – jak się do tego zmotywować? Podpowiadamy!

Motywacja – czy to przereklamowane hasło?

Słowo motywacja jest dziś zdecydowanie nadużywane. Nieustannie słyszymy je w mediach, trąbią o nim wszystkie trenerki fitness, ale także coachowie i psycholodzy. Wszystko to sprawia, że nieustannie poszukujemy nowych źródeł motywacji, które pozwolą nam ruszyć z miejsca z ochotą i samozaparciem. Nie zawsze jednak bywa łatwo. Niektórzy twierdzą, że motywacja to tylko przereklamowane hasło, a do zdrowego czy kreatywnego życia trzeba się po prostu przyzwyczaić, zawziąć się i nie odpuszczać. Jednak każdy, kto nie do końca lubi sport czy zdrowe jedzenie, wie doskonale, że bez odpowiedniej motywacji trudno trzymać się założonych postanowień. Pytamy więc:

Jak się motywować do zdrowego życia?

Odpowiedzi na to pytanie jest tak wiele, jak wiele jest osób, które marzą o tym, by żyć zdrowo i aktywnie. Na początku warto więc zaznaczyć, że każdy powinien znaleźć swój indywidualny sposób na motywowanie się. Zanim jednak na niego trafisz może minąć sporo czasu, dlatego koniecznie wypróbuj poniższe metody:

  • wyznacz sobie bardzo jasno określony, konkretny cel, na przykład 5 kg w dół w dwa miesiące. Taka motywacja sprawdzi się szczególnie u osób, które są typem zadaniowca i dążą do celu bardzo skrupulatnie.
  • dołącz się do grupy wsparcia. Jest ich mnóstwo na Facebooku i na forach internetowych. Znajdź dla siebie takie środowisko, które wzajemnie motywuje się do treningów czy zdrowego odżywiania w skuteczny sposób. Możesz też podjąć wyzwanie sportowe wspólnie z mężem, przyjaciółką czy siostrą.
  • wykup karnet na siłownię i zrób duże zakupy w sklepie ze zdrową żywnością. Nie trudno zaniedbać zdrowe gotowanie, gdy w lodówce nie ma nic, z czego można by wyczarować zdrową potrawę. Podobnie zresztą trudno zmotywować się do wykonania treningu w domowym zaciszu. Jednak wydane na zdrowy tryb życia pieniądze mogą być bardzo silnym motywatorem.
  • regularnie mierz swoje efekty przy pomocy centymetra lub wagi. Widoczne rezultaty są często najlepszą motywacją do dalszej pracy.
  • powieś na lodówce lub w innym widocznym miejscu swoje zdjęcie – przyszłe lub przeszłe z figurą, jaką chciałbyś mieć lub do jakiej nie chciałbyś dopuścić (w zależności od tego, czy bardziej motywuje cię upiorna czy optymistyczna wizja).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *